February 5, 2023

DRAWS & RESULTS

06 Nov, Day FOUR :   Finals and Playoffs

Session 7

13.00 3rd/4th :  [3] Team Europe 2-0 [5] Canada

Nele Gilis 4-2 Hollie Naughton    6-7, 1-7, 7-6, 7-5, 7-2, 7-1 (42m)
Sebastien Bonmalais 4-0 David Baillargeon  7-1, 7-1, 7-2, 7-5 (30m)

15.00 Final  :  [1] New Zealand 1-1 [2] England (4-4, 44-45)

Joelle King 4-0 Sarah-Jane Perry  7-4, 7-2, 7-5, 7-6 (37m)
Paul Coll 0-4 Mohamed ElShorbagy  5-7, 6-7, 1-7, 4-7

BUY TICKETS NOW

Pool A

Nation NZL CAN SCO AUS Pld TW MW GW PW
[1] New Zealand A X 2-0 2-0 2-0 3 3 6 24 186
[5] Canada 0-2 X 2-0 1-1 3 2 3 16 151
[4] Scotland 0-2 0-2 X 1-1 3 1 1 10 136
[7] Australia 0-2 1-1 1-1 X 3 0 2 10 140

Pool B

Nation ENG EUR USA NZL Pld TW MW GW PW
[2] England X 1-1 2-0 2-0 3 3 5 20 165
[3] Team Europe 1-1 X 2-0 2-0 3 2 5 20 169
[6] USA 0-2 0-2 X 2-0 3 1 2 15 175
[8] New Zealand B 0-2 0-2 0-2 X 3 0 0 4 102

03 Nov, Day ONE :  Pools Round One

Session 1

13.00  :  A  [5] Canada 2-0 [4] Scotland 

Hollie Naughton 4-0 Lisa Aitken    7-4, 7-1, 7-3, 7-4 (21m)
David Baillargeon 4-3 Greg Lobban    4-7, 4-7, 7-1, 7-5, 6-7, 7-3, 7-5 (61m)

14.30  :  B  [2] England v [8] New Zealand B

Sarah-Jane Perry 4-0 Kaitlyn Watts    7-5, 7-4, 7-1, 7-4 (25m)
Mohamed ElShorbagy 4-1 Lwamba Chileshe    7-1, 3-7, 7-4, 7-1, 7-0 (25m)

18.00  :  A  [1] New Zealand A 2-0 [7] Australia

Joelle King 4-1 Jessica Turnbull    7-5, 7-1, 7-5, 5-7, 7-1 (30m)
Paul Coll 4-0 Rex Hedrick    7-4, 7-3, 7-5, 7-4 (36m)

19.30  :  B  [3] Team Europe 2-0 [6] USA

Nele Gilis 4-1 Olivia Clyne    7-6, 7-6, 6-7, 7-5, 7-5 (41m)
Sebastien Bonmalais 4-3 Timothy Brownell   7-5, 7-2, 7-2, 6-7, 3-7, 3-7, 7-3 (61m)

04 Nov, Day TWO :   Pools Round Two

13.00 :  A [4] Scotland 1-1 [7] Australia (7-5)

Greg Lobban 4-1 Rex Hedrick  7-2, 7-6, 7-2, 3-7, 7-1 (42m)
Lisa Aitken 3-4 Jessica Turnbull   7-5, 3-7, 7-4, 6-7, 5-7, 7-5, 2-7 (45m)

14.30 : B [3] Team Europe 2-0 [8] New Zealand B

Sebastien Bonmalais 4-1 Lwamba Chileshe   2-7, 7-1, 7-5, 7-4, 7-5 (43m)
Nele Gilis 4-0 Kaitlyn Watts    7-4, 7-2, 7-2, 7-2 (28m)

18.00 : A [1] New Zealand A 2-0 [5] Canada

Paul Coll 4-1 David Baillargeon  7-2, 7-2, 7-2, 6-7, 7-2 (35m)
Joelle King 4-1 Hollie Naughton  4-7, 7-2, 7-0, 7-2, 7-5 (32m)

19.30 : B [2] England 2-0 [6] USA

Mohamed ElShorbagy 4-0 Timothy Brownell  7-3, 7-1, 7-1, 7-3 (32m)
Sarah-Jane Perry 4-3 Olivia Clyne  6-7, 5-7, 7-3, 7-6, 7-5, 0-7, 7-4 (45m)

05 Nov, Day THREE :   Pools Round Three

13.00 : A  [5] Canada 1-1 [7] Australia  (6-4)

David Baillargeon 2-4 Rex Hedrick  7-4, 2-7, 2-7, 2-7, 7-4, 2-7 (56m)
Hollie Naughton 4-0 Jessica Turnbull  7-1, 7-2, 7-2, 7-4 (19m)

14.30 : B  [6] USA 2-0 [8] New Zealand B 

Timothy Brownell 4-1 Lwamba Chileshe  7-6, 5-7, 7-3, 7-2, 7-2 (40m)
Olivia Clyne 4-1 Kaitlyn Watts  7-3, 7-4, 7-5, 6-7, 7-4 (32m)

18.00 : A  [1] New Zealand A 2-0 [4] Scotland

Paul Coll 4-0 Greg Lobban   7-2, 7-2, 7-1, 7-4 (26m)
Joelle King 4-1 Lisa Aitken. 7-1, 7-4, 3-7, 7-0, 7-1 (32m)

19.30: B  [2] England 1-1 [3] Team Europe (4-4, 39-37)

Mohamed ElShorbagy 4-0 Sebastien Bonmalais  7-3, 7-0, 7-4, 7-2 (30m)
Sarah-Jane Perry 0-4 Nele Gilis   3-7, 4-7, 3-7, 1-7 (33m)

BUY TICKETS NOW

Nations Cup Match Format
Best of 7 Games   —>   First to 7   —>   Sudden death at 6-6   —>   2 PowerPlays for double point

Match winners decided by  1) Matches Won, 2) Games Won, 3) Points won, 4) Super Game

Pool Places decided by 1) Ties won, 2) Games Won, 3) Points won, 4) H2H result

Scan Me for this page Scan me for quick access to this page